شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک شده و از بروزسانی مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد کنید:

گیاه حشره خوار که پس از قرار گرفتن حشره روی برگ, مانند لولایی برگ بسته شده و با ترشح آنزیم به هضم بدن حشره و جذب مواد تشکیل دهنده آن می پردازد.

عنوان : گیاهان دارویی برای درمان سنگ کلیه استاد راهنما : دکتر طزری دانشجو : سهیلا تختی – 9312821298   بهار 1394 مقدمه: تاريخچه طب گياهي به اندازه قدمت بشر است يعني با پيدايش اولين بيماري ها انسان به طور غريزي شروع به درمان با آنها کرد و اين درمان را با مواد اطراف و […]

میلاد منجی عالم بشریت حضرت مهدی موعود بر تمامی منتظران آن حضرت گرامی باد

اعیاد شعبانیه, میلاد سرور آزادگان جهان حضرت اباعبداتته الحسین بر تمامی مسلمانان جهان مبارک باد

جزوه سیستماتیک (pdf)     جزوه سیستماتیک (word) مطالب نوشتاری به صورت تیتر وار در جزوه مربوطه آورده شده است. دانشجویان گرامی بایستی جزوه پاور را نیز برای امتحان پایان ترم مطالعه نمایند.  

جزوه گیاهان دارویی     گیاه انار یا رمان: از تیره Punicaceae در سوره انعام 99 و141 و در سره الرحمن آیه 48 65 درصد انرژی, 15 درصد مواد قندی, سرشار از سدیم, ویتامین ریبوفلاوین, تیامین, نیاسین, ویتامین C و کلسیم و فسفر است پروتئین و چربی اندک است آیات قرآنی: وَهُوَ الَّذِيَ أَنزَلَ مِنَ […]

خوك طلايي گیاهی است از خانواده آلاله, براي اولين بار توسط بوميان قبايل آمريكايي به ساكنين اوليه آمريكا معرفي شد. قبايل بوميان آمريكايي آنرا به صورت رنگ موي زرد رنگ و همچنين به عنوان مايع و آب شستشوي بيماريهاي پوستي، تورم چشم ها و انواع گوناگون زكام (مثل سرماخوردگيها و آنفلونزا) مصرف مي كردند. گياه […]

خواص بابونه گیاه معجزه گر 1394/10/01 سایت سلامت طب سنتی و گیاهان دارویی-داروی گیاهی: بابونه گیاهی معطر که به صورت خود رو در مزارع و کنار جاده ها می روید و ساقه آن دارای انشعاباتی است و برگ های آن دراز و با ظاهر برگچه مانند با بریدگی ها باریک می باشد . این گیاه […]

نوشیدنی ها و دم کردنی ها چای کوهی یک نوشیدنی آرام بخش برای رفع خستگی و ضد افسردگی چای کوهی که به آن توکلیجه نیز می گویند، از تیره ی گیاهان معطر و آرامش بخش اعصاب است. گل این گیاه که به صورت سنبله ای از گل های ریز صورتی مایل به سرخ رنگ است، […]

سال 1395 را که به حق توسط مقام معظم رهبری سال اقتصادمقاومتی, اقدام و عمل نام گرفته است گرامی باد

  خدايا تو را شكر كه حضرت مهدي(عج) را براي قوت قلب ما و راهنمايمان و اميدمان نگه داشتي . وصیت احمد طزری

سنگ کلیه

عنوان : گیاهان دارویی برای درمان سنگ کلیه

خار شتر

خار شتر

استاد راهنما : دکتر طزری

دانشجو : سهیلا تختی – 9312821298

 

بهار 1394

مقدمه:

تاريخچه طب گياهي به اندازه قدمت بشر است يعني با پيدايش اولين بيماري ها انسان به طور غريزي شروع به درمان با آنها کرد و اين درمان را با مواد اطراف و البته گياهان فراوان و متفاوتي که در اطراف در اختيارش بودند آغاز نمود . انسان با گذشت زمان به تدريج با قدرت معجزه آساي گياهان در درمان بيماريها و امراض آشنا و آنها را به کار بست . اگر چه علاقه و توجه به اين گياهان مفيد در سال هاي گذشته ناچيز بوده ولي خوشبختانه اخيراً مورد توجه و عنايت بيشتري قرار گرفته است. گیاهان دارویي یکي از منابع بسیار ارزشمند در گستره وسیع منابع طبیعي ایران هستند، که در صورت شناخت علمي، کشت، توسعه و بهره برداری صحیح مي توانند نقش مهمي در سلامت جامعه واشتغال زایي داشته باشند. ، مي توان با شناساندن هرچه بیشتر گیاهان دارویي به مردم از عوارض و هزینه های زیاد داروهای شیمیایي پیشگیری گردد. تشکیل سنگ های کلیوی مشکلي جهاني است، که به هیچ گروه نژادی، جغرافیایي و فرهنگي منحصر نمي شود و سومین بیماری شایع دستگاه ادراری مي باشد. برای درمان سنگ های کلیوی روش های جراحي مختلفي وجود دارد، به طوری که عوارض جانبي و هزینه زیادی را در پي دارد. از طرفي گیاهان دارویي متعدّدی هم برای درمان سنگ های کلیوی وجود دارند.ما در اینجا به معرفی تعدادی از گیاهان دارویی مفید برای سنگ کلیه می پردازیم.

در پژوهشی که در بیمارستان واسعی سبزوار انجام گرفت ازمیان 290شرکت کننده،160نفر(17/55درصد) برای درمان سنگ کلیه خود از گیاهان دارویی استفاده کردند. بیشترین گیاه دارویي مورد استفاده و مؤثّرین آنها آب هندوانه پخته گزارش شد. بین میزان مصرف گیاهان دارویي با سن، جنس و محلّ زندگي رابطه معناداری و با سطح تحصیلات افراد رابطه غیرمعناداری وجودداشت. عمده ترین علّت استفاده از گیاه دارویي، توصیه خویشاوندان بوده است و بیشترین علّت عدم استفاده از گیاه دارویي، عدم آگاهي از گیاه دارویي مناسب برای درمان سنگ کلیه بود. یک متخصص تغذیه با اشاره به نقش سبزیجات در درمان سنگهاي کلیوي، گفت: مصرف سبزیجات، کلسیم، نوشیدن آب فراوان، محدود کردن مصرف پروتئین هاي حیوانی و تحرك در دفع طبیعی سنگ هاي کلیوي موثر است. وي بر مصرف جعفري، کرفس و گل گاوزبان براي دفع سنگهاي کلیه تاکید کرد. دکتر ضیاءالدین مظهري، نوشیدن آب فراوان را یکی از راهکارهاي مهم در دفع سنگهاي کلیوي به ویژه نوع اگزالاتی دانست و گفت: بیماران مبتلا به سنگ کلیه باید حداقل به میزان 2 لیتر و با افزایش دما در فصل تابستان یا مناطق گرم 3 لیتر همراه با وعدههاي غذایی و در طول روز آب بنوشند . وي با تاکید بر افزایش مصرف سبزیجات خاطر نشان کرد: در مبتلایان به سنگهاي کلیوي که سنگ اگزالاتی دارند، ریواس، اسفناج، تره فرنگی و سیب زمینی شیرین که غنی از اگزالات هستند نباید مصرف شود . پروتئینهاي حیوانی، نمک سدیم، تنقلاتی نظیر بادام زمینی باید از برنامه غذایی مبتلایان به سنگ کلیه حذف و مصرف انواع نوشابه ها، آب مرکبات و چاي نیز باید به حداقل برسد. دکتر مظهري با بیان این که سنگهاي اگزالاتی از شایعترین انواع سنگهاي کلیوي هستند گفت: فیبرهاي موجود در سبوس ذرت، برنج و گندم داراي کمترین میزان اگزالات هستند لذا مصرف بیشتر این مواد توصیه میشود . عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران یاد آور شد: افزایش میزان تحرك و فعالیتهاي بدنی و دوري از استراحت و سکون به دفع سنگهاي کلیوي کمک میکند . وي در خصوص نقش کلسیم رژیم غذایی در بروز سنگهاي کلیوي گفت: افزایش میزان کلسیم از دیگر راههاي دفع سنگهاي کلیوي است و حذف مواد غذایی حاوي کلسیم از جمله شیر باعث افزایش دفع اگزالات و تشکیل سنگ کلیه میشود.

به گفته دکتر رضا آمري نیا مصرف میوه جات تازه، سیب زمینی، تربچه، حبوبات، برنج قهوه اي، جو، ذرت، کنجد،زیره، گشنیز، رازیانه، آب هویج، هندوانه، خیار و گیلاس براي پیشگیري و درمان این بیماري نقش موثري دارد .مشاور تغذیه و رژیم درمانی همچنین با اشاره به عوامل موثر در بروز بیماري سنگ کلیه افزود: عفونت ها، داروها و ژنتیک از عواملی است که در بروز بیماري سنگ کلیه در فرد موثر است .به گفته آمري نیا آزمایشات انجام شده بر روي سنگ کلیه مشخص می کند سنگ از چه نوعی بوده و چه مواد غذایی در ترکیبات آن وجود دارد و عمده ترین سنگ هاي کلیه از جنس کلسیم و اگزالات است و اختلالات غده پاراتیروئید یا مصرف بیش از حد پروتئین سبب افزایش ترشح کلسیم در ادرار شده و احتمال ابتلا به سنگ کلیه را افزایش می دهد .این مشاور تغذیه و رژیم درمانی افزود: بر این اساس توصیه میشود که از مصرف بیش از 200 تا 250گرم پروتئین همچون گوشت قرمز، ماهی و مرغ در روز خودداري شود .آمري نیا گفت: نمک طعام، مواد شور و قهوه سبب ترشح کلسیم در ادرار شده ومیزان ابتلا به سنگ کلیه را افزایش میدهد و به همین دلیل در رژیم هاي غذایی مصرف کلسیم را نباید محدود کرد چرا که باعث افزایش تولید سنگهاي کلیه می شود. وي همچنین درباره تأثیر کلسیم در شکلگیري سنگ کلیه این گونه توضیح داد :کلسیم در روده با اگزالات ترکیب شده و سبب جلوگیري از جذب اگزالات در خون شده و در نتیجه میزان آن را در ادرار کاهش داده و امکان ابتلا به سنگ کلیه را نیز کاهش می دهد. این کارشناس تغذیه توصیه کرد : مصرف یک لیوان آب جوشیده در هر ساعت سبب رقیق شدن املاح در ادرار و دفع سریعتر و راحتتر سنگ در مبتلایان به این بیماري می شود .

 

گیاهان موثر در درمان سنگ کلیه

 

 1. هندوانه ((watermelon

نام علمی (citrullus vulgaris)

هندوانه گياهي است يكساله ويك پايه, ساقه آن خزنده و پيچك دارد و برگ هاي آن پهن با بريدگي هاي عميق مي باشد . گل هاي آن كوچك و زردرنگ است . ميوه آن گرد يا دراز . پوست آن سبز رنگ و داخل آن قرمز مي باشد .تخمه هندوانه بر حسب انواع مختلف آن ممكن است سياه ، قرمز ، سفيد و يا زرد باشد.

 • تركيبات شيميايي:

هندوانه داراي اسيد آمينه اي بنام سيترولين و موادي بنام كاروتن و ليكوپن و نوعي قند بنام مانيتول مي باشد.

در 100 گرم هندوانه مواد زير موجود است

آب  90 گرم

پروتئين  5/0گرم

مواد چربی  0/0 گرم

نشاسته  6 گرم

کلسیم 8/0 میلی گرم

فسفر 10 ميلي گرم

آهن  5/0 میلی گرم

سديم  1 گرم

پتاسيم  100 ميلي گرم

ويتامين آ  600 ميلي گرم

ويتامين ب 1 03/0میلی گرم

ويتامين ث  7 ميلي گرم

تخم هندوانه داراي حدود 30 درصد روغن است كه از نظر خواص شيميايي مانند روغن بادام مي باشد.

 

 

 • خواص داروئي:

هندوانه از نظر طب قديم ايران سرد و تر است . گرما را برطرف مي كند و بهترين ميوه تابستان است .

1.هندوانه مدر است و به پائين آوردن فشار خون كمك مي كند

2.هندوانه معده را تقويت مي كند

3.پوست سفيد داخل هندوانه براي زخم گلو و دهان بسيار موثر است

4.مغز تخمه هندوانه كرم هاي معده و روده را از بين مي برد

5.هندوانه براي ورم مثانه مفيد است

6.هندوانه بدن را تازه و  شاداب مي كند

7.هندوانه براي اشخاص گرم مزاج بسيار خوب است

8..آب هندوانه مخلوط با سكنجبين علاج كننده يرقان و دفع كننده سنگ كليه است

9.براي خنك كردن بدن در روزهاي گرم تابستان هندوانه را با شكر بخوريد

10.براي برطرف كردن تب و اخلاط بدن هندوانه را با شير خشت بخوريد

11.براي رفع خارش بدن هندوانه را با تمبر هندي بخوريد

12.هندوانه را بايد هميشه بين دو غذا خورد يعني تقريبا سه ساعت بعد از غذا و يكساعت قبل از غذا ,زيرا اگر بلافاصله بعد از غذا خورده شود در هضم غذا اختلال ايجاد مي كند. همچنين نبايد آنرا با ميوه هاي ديگر مخلوط كرد زيرا توليد نفخ شكم مي كند.

 • مضرات :هندوانهبراياشخاصسردمزاجوآنهائي كهدارايمعدهسردميباشندمناسبنيست . اينگونهاشخاصاگر ميخواهندهندوانهبخورندبايدآنراباشكر،وياعسلوياگلقندبخورند .همچنينهندوانهدراشخاصسردمزاجباعثدردمفاصلوضعفجنسيميشود .

 

 1. خاكشير (FLixweld)

نام علمی  (Descurainia Sophia)

نام هاي ديگر: خاکشي – خاکشور-خاکژي وغيره مي باشد. گیاهی است خودرو، علفي يكساله يا دو ساله از تيره شب بو  كه ارتفاع ساقه آن تا يك متر نيز مي رسد ودر کنار جاده ها و اماکن غیر زراعی و نسبتاً مرطوب می روید.

قسمت پايين گياه داراي پوششي ازکرک و بالاي گياه بدون کرک ودر بعضي مواردتمام گياه بدون کرک است . گل هاي آن به رنگ زرد روشن مي باشد . ميوه آن خورجين درازداشته که در داخل غلاف خورجين دانه ها قرار دارند .دانه  اين گياه كه همان خاكشير است ريز و كمي دراز و معمولا به دو رنگ وجود دارد يكي از آنها قرمز كه داراي طعم كمي تلخ است و ديگري برنگ قرمز تيره مي باشد .

 • تركيبات شيميايي:

خاكشير داراي تعدادي اسيد چرب مانند اسيد لينوئيك ، اسيد لينولنيك ، اسيد اولئيك ، اسيد پالمتيك و اسيد استئاريك مي باشد . ضمنا در خاكشير اسانس روغن فراري وجود دارد كه داراي مواد بنزيل و ايزوسيانات است.

 • خواص داروئي:

خاكشير از نظر طب قديم ايران گرم و تر است .

 1. التيام دهنده زخم و جراحات است .
 2. جوشانده خاكشير براي رفع اسهال هاي ساده و رفع ترشحات زنانگي مفيد است .
 3. خاكشير ادرار آور است .
 4. خاكشير تب بر است .
 5. براي دفع كرم مفيد است .
 6. التهاب كليه را برطرف مي كند.
 7. سرخك و مخملك را دوا مي كند .
 8. خاكشير صدا را باز مي كند .
 9. براي از بين بردن كهير و التهابات پوستي از خاكشير استفاده كنيد .
 10. از گل ها و برگهاي گياه مي توان براي رفع بيماري ناشي از كمبود ويتامين C استفاده كرد
 11. سنگ كليه را دفع مي كند.
 12. براي دفع سنگ كليه مي توان خارشتر ، خاكشير و ترنجبين را با هم مخلوط كرده وصبح

ناشتا خورد.

13.اشتها اور است.

14.از بين برنده اخلاط ريه مي باشد وحرکات دودي روده راتحريک مي کند.

15.اگر از دانه آن همراه آب سرد استفاده شود براي در مان اسهال مفيد است و چنانچه به همراه آب جوش استفاده شود اثر ضد يبوستي دارد.

 

دکتر نسرین عاقل، فارماکوگنوزیست و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی جندي شاپور اهواز اظهار داشت: این گیاه در اغلب نقاط ایران میروید و دانه ها خاکشیر را پس از به میوه نشستن گیاه و عموماً در مرداد و شهریورماه محصول برداري می کنند .وي افزود: گیاه خاکشیر ادرار آور بوده و قادر است التهاب کلیه(پیلونفریت) را برطرف کند .عاقل با اشاره به این که خاکشیر سنگ کلیه را دفع میکند، خاطرنشان کرد: به منظور دفع سنگ کلیه میتوان خارشتر، خاکشیر و ترنجبین را با هم مخلوط کرده و صبح ناشتا خورد.

 

 1. خارشتر

نام علمی (Alhagi maurorum)

خار شتر

خار شتر

گیاهی است با شاخه و ساقه خاردار و برگهاي ساده و کوچک و میوه بند بند با ظاهري منظم . این گیاه ماده اي به نام ترنجبین دارد بوته هاي خارشتر نیمه درختچه اي و نیمه چوبی است که تا ارتفاع 50 الی 150 سانتی متر میرسد ساقه هاي آن سبز رنگ با خارهاي تیز نوك زرد است کاسبرگ آن بدون کرك زنگ مانند و با پنج دانه مثلثی کوتاه نوك تیز است دانه هاي آن درون نیامک پهلوي هم قرار دارد گونه مقاوم به سرما ودارای ریشه عمیق است و به آب کمی نیاز دارد ریشه آن  گاه به 5 تا7 متر هم می رسد.

رویشگاه :

ایرانشهر-خاش-زاهدان-زابل و… در سطح مراتع به صورت خودرو می روید.

 • خواص داروییودرمانی :

1.نوشیدن آب جوشانده آن مقوي و مسهل است و جهت درمان بیماری هاي گوارشی مناسب است .

2.اگر خارشتر راکوبیده و پودر خشک آن را همراه با ماست بخورند براي درمان بیماري سرطان مفید است.

 1. گردکوبیدهآنراروي زخمبگذارندسریعابهبودپیدامیکند.
 2. ازساقهخشکشدهگیاهدرتهیهترنجبیناستفادهمیشودکهبهعنوان ملینوجهتشیرینکردنطعمداروهابهکارمیرودهمچنیننرمکنندهسینهخلطآوروتببرمیباشد.
 3. آب مقطرکهازسرشاخهاینگیاهدرآببهدستمیآیدبهعنوانمدرجهتکمکبهسنگکلیهوسیاهسرفه کودکاناستفادهمیشود6.ادرارآوراست وبرايرفع سنگ صفراو کلیه بسیار موثر است.

 

 1. نعناع (peppermint)

نام علمی   (menta piperita)

نعناع گياهي است علفي و چند ساله كه علاوه بر ساقه زير زميني كه گياه را در خاك مستقر مي سازد داراي ساقه هوايي نيز هست . ازمحل گره هاي ساقه كه در تماس با زمين است ريشه هاي خارج شده كه ساقه جديد را درست مي كند بنابراين اگر شما فقط يك ساقه نعناع در باغچه خود بكاريد بزودي تمام باغچه شما پر از نعناع مي شود .برگ هاي نعناع بيضي شكل ، نوك تيز و دندانه دار مي باشند . گل هاي آن بسته به نوع نعناع ممكن است قرمز، ارغواني يا سفيد باشد . نعناع در مناطق معتدل و آفتاب گير بخوبي رشد مي كند .نعناع از قديم الايام بعنوان يگ گياه معطر و اشتها آور و براي ناراحتي هاي دستگاه گوارش بكار رفته است.

بقراط پدر علم طب از نعناع در نوشته هاي خود ياد كرده است در قرون وسطي از نعناع در معالجه بيماري ها وبراي التيام زخم ها و درمان درد گزيدگي زنبور و سگ هار استفاده مي شود

 • تركيبات شيميايي:

نعناع داراي ماده اي بنام منتول مي باشد كه ايجاد احساس خنكي در دهان مي كند . مقدار منتول در نعناع بسته به نوع آن از 35% تا 55% تغيير مي كند كه البته اگر نعناع دير كنده شود مقدار منتول آن تا حدود  30% پائين مي آيد .

 

 • خواص داروئي:

نعناع از نظر طب قديم ايران نسبتا گرم و خشك است و از نظر خواص دارويي از پونه قوي تر است . از نعناع اسانس ، روغن و تنتور تهيه مي كنند كه مصارف طبي مختلفي دارد:

1.نعناع باد شكن است و گاز معده و روده را از بين مي برد.

2.نعناع تقويت كننده معده وبدن است.

3.نعناع ضد تشنج و ضد سرفه است.

4.يك فنجان چاي گرم نعناع سينه را آرام مي كند.

5.نعناع مسكن ، آرام بخش و قاعده آور است.

6.استفاده از نعناع درد شكم را برطرف مي كند.

7.نعناع درمان سرماخوردگي و آنفولانزا مي باشد.

8.نعناع ناراحتي هاي عصبي را برطرف مي كند.

9.براي تسكين درد دندان نعناع را دردهان گذاشته و بجويد.

10.آشاميدن چاي نعناع و يا عصاره نعناع خونريزي سينه را قطع مي كند.

11.كمپرس نعناع درد سينه و پهلو را از بين مي برد.

12.نعناع كرم هاي روده و معده را مي كشد.

13.براي از بين بردن سكسكه و دل بهم خوردگي و استفراغ نعناع را با آب انار ترش بخوريد.

14.نعناع ادرار را زياد مي كند و برای سنگ کلیه مفید است.

15.براي رفع قولنج  و دردهاي روده معده و هضم نشدن غذا چاي نعناع بنوشيد.

16.براي از بين بردن گلو درد چاي نعناع غرغره كنيد.

17.نعناع معرق است بنابراين تب را پائين مي آورد.

18.در هنگام سرماخوردگي بيني را با چاي نعناع بشوئيد.

19.يكي از فرآورده هاي نعناع اسانس نعناع است كه از تقطير برگ و سرشاخه هاي گلدار نعناع تحت اثر بخار آب تهيه مي شود و داراي 50% تا 80% منتول مي باشد . اسانس نعناع كه در كشور انگلستان تهيه مي شود شهرت خاصي دارد . اين اسانس بعنوان تقويت كننده معده بادشكن ، ضد عفوني كننده ، رفع دل پيچه بچه ها و اسهال بكار مي رود. براي استفاده از اسانس نعناع كافي است كه مقدر يك تا سه قطره آنرا با يك ليوان آب و يا نوشابه مخلوط كرده و بنوشيد .

 

 • مضرات

اسانس نعناع را نبايد به مقدار زياد براي كودكان و نوزادان استفاده كرد زيرا روي حركات تنفسي و قلب اثر گذاشته و ممكن است كه خطرناك باشد. اگر اسانس نعناع به مقدر زياد مصرف شود فشار خون را بالا برده و موجب حالت تهوع ، استفراغ و درد معده و حركات دري را از بين مي برد .

 

 1. كاكل ذرت (corn)

نام علمی(Zea mays)

کاکل ذرت را قبل از رسيدن كامل ميوه يعني قبل از پژمدره شدن مي چينند و به سرعت خشك مي كنند .كاكل ذرت بعد از خشك شدن رنگ قهوه اي پيدا مي كند .براي درست كردن دم كرده كاكل ذرت ، مقدر 30 گرم از آنرا در يك ليتر آب جوش ريخته و به مدت پنج دقيقه دم مي كنند .

1.دم كرده كاكل ذرت ادرار آور است و آرام كننده دستگاه ادراري است.

 1. دردوناراحتيهايدستگاهادراريراتسكينميدهد.
 2. سنگمثانه،التهاب،ورممثانهودردمثانهراازبينميبرد.

4.كاكل ذرت بطور كلي دستگاه ادراري را تميز مي كند .

بغير از كاكل ذرت از برگ و ريشه وساقه ذرت  نيز استفاده طبي بعمل مي آيد .

1.جوشانده ساقه وسط ذرت  خونريزي از بيني را بند مي آرود.

2.براي دفع سنگ مثانه از جوشانده برگهاي ذرت استفاده كنيد .

3.جوشانده ريشه ذرت براي سوزش مجاري ادراري مفيد است .

4.جوشانده وسط ذرت  درد شكم و معده را از بين مي برد .

5.در قديم براي معالجه سوزاك از جوشانده ساقه ذرت  استفاده مي كردند .

 

 1. جعفري  (Parslery)

نام علمی         (Petroselinum sativum)

جعفري گياهي است علفي ، دوساله و معطر كه ارتفاع آن تا 80 سانتيمتر مي رسد . برگ هاي آن به رنگ سبز تيره و داراي بريدگي هاي لوزي يا مثلث شكل با تقسيمات رفعي است .

گل هاي جعفري كوچك برنگ مايل به سبز و بصورت چتري  می باشد.

 • تركيبات شيميايي:

از برگ و تخم جعفري بوسيله تقطير با بخار اسانسي گرفته مي شود كه بسیار معطر است و در غذاها بكار مي رود . اسانس برگ جعفري چون به مقدر بسيار كم بدست مي آيد گران است .

اسانس تخم جعفري كمي بوي تلخ دارد كه زياد مرغوب نيست .

ريشه جعفري معطر طعم آن تقريبا مانند برگ آن است .

 • خواص داروئي:

خواص تخم جعفري

1.تخم جعفري از نظر طب قديم ايران گرم و خشك است .

2.ضد نفخ شكم است .

3.شريان ها و رگ ها راتميز مي كند .

4.ادرار آور و قاعده آور است .

5.براي درمان تب   بكارمي رود .

6.در قديم الايام براي سقط جنين شياف تخم جعفري را در داخل مهبل قرار مي دادند.

 • خواص ريشه جعفري

1.ريشه جعفري اشتها آور است .

2.ادرار آور و قاعده آرو است .

3.سنگ كليه را دفع مي كند .

4.براي درمان اسهال بکار می رود.

5.دم كرده ريشه جعفري براي درمان تنگي نفس بكار مي رود.

6.براي درمان سرخك مفيد است .

 

 • خواص برگ وساقه جعفري
 1. براي رفع لكه هاوجوشهايصورت دمكرده جعفري راروي پوست صورت بماليد .
 2. براي روشن شدن رنگ پوست مقداري جعفري رادرنيم ليترآب به مدت 5 دقيقه بجوشانيدوصبح وشب صورت خودراباآن بشوئيدبعدازيك هفته پوست صورت شماروشن ميشود.

3.دم كرده جعفري ضد تب است .

 1. دمكردهبرگجعفريبرايبواسيروسنگكليهمفيداست .
 2. خوردنچايجعفريبههضمغذاكمكميكند.
 3. بعدازخوردنسيربرايبرطرفكردنبويدهانجعفريبجويد.

7.جعفري نفس را خوشبو مي كند.

8.براي درمان ضرب خوردگي و خون مردگي له شده برگ و ساقه جعفري را روي عضو ضرب ديده بگذاريد .

 

رایج ترین داروی گیاهی سنگ کلیه سنکل می باشد

شکل داروئي: قطره ٣٠ ميلي ليتري

موارد مصرف:  دفع کننده سنگهای کليه و مجاری ادرار, ضد اسپاسم و قولنج های کليوی

اجزاء فرآورده: در هر ٣٠ ميلی ليتر قطره سنکل:

 1. عصاره هیدروالکلی رازیانه 5/7 میلی لیتر
 2. عصاره هیدروالکلی برگ بو 75/3 میلی لیتر
 3. عصاره هیدروالکلی خارخسک 75/3 میلی لیتر
 4. عصاره هیدروالکلی دانه زیره سبز 75/3 میلی لیتر
 5. عصاره هیدروالکلی تخم خربزه 75/3 میلی لیتر
 6. عصاره هیدروالکلی کاکل ذرت 75/3 میلی لیتر
 7. عصاره هیدروالکلی دم گیلاس 75/3 میلی لیتر

آثار فارماکولوژی : مواد مؤثره موجود در قطره سنکل به طور مستقيم موجب شل شدن عضله صاف مجاری ادراری می شوند و همراه با اثر پيشاب آوری, دفع سنگ های ادراری را تا قطر ٧ ميلی متر تسهيل می نمايند. قطره سنکل دارای اثرآنتي کلينرژيکی شديدی بوده و از اين طريق اسپاسم و دردهای قولنجی مجاری ادرار ناشی از سنگ های کليوی را برطرف می سازد. اثر ضد ميکروبی اين قطره گياهی پيشگيری کننده و درمان کننده عفونت های ادراری ناشی از سنگ های کليوی است.

منابع  :

1.فصلنامه کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی وخدمات درمانی سبزوار/ شماره1و2/ بهار وتابستان92.

2.نشریه نوین پزشکی / شماره 528 / 15تیر91.

3.مجله علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج / دوره16  / شماره6  / بهمن واسفند90

4.دارونامه گیاهی گل دارو / اصفهان89

5.مجله علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی اراک / سال13/ شماره1/ بهار89

 

 

دیدگاه خود را به ما بگویید.

*